Przejdź do treści

WAKACJE:):):)

  • przez

 

W sierpniu 2019 r. zorganizowaliśmy kolejny już w naszej długofalowej współpracy wyjazd socjoterapeutyczny. Tym razem dla  63 osób – dzieci i młodzieży z dzielnicy Pragi – Południe zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzieci te na co dzień objęte są pomocą w ramach programu „Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe 3.0” realizowanego przez Stowarzyszenie w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Społecznej Pragi – Południe.

Letni obóz socjoterapeutyczny Ocypel 2019 odbył się w terminie 18-25.08.2019 i był realizowany w Ośrodku Kolonijnym ZHP „Słoneczna Republika”, ul. Harcerska 1 83-240 Ocypel, woj pomorskie. Obóz był kontynuacją pracy grupowej z dziećmi i młodzieżą – uczestnikami zajęć socjoterapeutycznych oraz całorocznych działań realizowanych na terenie szkół oraz Placówek Wsparcia Dziennego w Dzielnicy Praga – Południe. Zależało nam by dzieci starsze i młodsze miały możliwość zintegrowania się poprzez przyglądanie się sobie w działaniu, podejmowanie wspólnego wysiłku, a wreszcie przeżycie razem dobrego, budującego doświadczenia zabawy i współpracy. Wyjazdy socjoterapeutyczne umożliwią realizatorom intensywną pracę z grupą, co pozytywnie wpłynie na dalszą pracę dzieci i młodzieży w trakcie kolejnego roku szkolnego. Wyjazdy są dla naszych podopiecznych szansą na chwilę wytchnienia od codziennych trosk. W przyjaznym środowisku mogą one doświadczać i uczyć się bezpieczeństwa w relacjach opartych na trosce i szacunku, radzenia sobie w trudnych sytuacjach z poszanowaniem norm i zasad społecznych. Obóz jest bardzo ważnym narzędziem wspierającym całoroczną pracę socjoterapeutyczną z dziećmi. Przyspiesza ją znacznie, dając niepowtarzalną możliwość rozpoznawania sposobów funkcjonowania i radzenia sobie dzieci w szerszym kontekście.

W obozie socjoterapeutycznym w Ocyplu uczestniczyły dzieci i młodzież głównie ze szkół podstawowych. Dla każdej grupy w trakcie wyjazdu zostały zorganizowane codzienne poranne lub popołudniowe zajęcia socjoterapeutyczne, a wieczorem wspólne gry i zabawy integracyjne dla wszystkich uczestników obozu. Uczestnicy byli zakwaterowani w domkach 2 pokojowych (3-4 osobowych).

W trakcie wyjazdu zaplanowano zorganizowanie licznych atrakcji sportowych, rekreacyjnych, a także wycieczek krajoznawczych, które miały na celu zapoznanie uczestników z historią i tradycją naszej kultury. Projekt miał na celu stworzenie uczestnikom obozu warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności dzięki czemu wypoczęli od codziennych trosk, zdobyli i poszerzyli wiedzę na temat historii regionu Pomorza, poznali lokalne legendy na temat Ocypla i pobliskich jezior oraz  mieli możliwość rozwijania zainteresowań sportowych i artystycznych korzystając z terenów oraz atrakcji, które były w zasobach ośrodka wypoczynkowego. Poznając okolicę, jej walory turystyczne i przyrodnicze, biorąc udział w aktywnych formach wypoczynku uczestnicy rozwinęli umiejętności komunikacyjne i zachowania prospołeczne oraz nabrali sił do pracy w ciągu nowego roku szkolnego.

Plan dnia był na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do warunków pogodowych i formy uczestników. Uczestnicy obozu zostali objęci ubezpieczeniem. Kadra obozu posiadała wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz pełne kompetencje wymagane przy realizacji wypoczynku dla Dzieci i młodzieży.

Podczas obozu prowadzone były regularne zabrania kadry, podczas których omawiano bieżące problemy, rozwój i efekty pracy z grupą oraz weryfikowane diagnozy dzieci, co stanowi później ważny materiał do pracy w ciągu kolejnego roku szkolnego z dziećmi.

To wszystko jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacja Legii oraz Fundacja PGE Energia Ciepła. Serdecznie dziękujemy!

A w roku 2020 odbędzie się kolejny Wspólny wyjazd….

Bądź z nami w kontakcie.